• Немає товарів у кошику.

Уподібнення дзвінких і глухих приголосних: теорія + типові тести ЗНО

Тести про уподібнення приголосних іноді трапляються на ЗНО. Уподібнення приголосних звуків відбуваються за різними ознаками (твердістю / м’якістю, місцем і способом творення тощо). На цій сторінці можете ознайомитися з уподібненням за дзвінкістю/глухістю.

Дзвінкі до глухих не уподібнюються
Глухі звуки перед дзвінкими одзвінчуються. Але дзвінкі перед глухими і в кінці слів НЕ оглушуютьсягриб, плід, віз, важ, мігрибка, гадка, везти, дужка, могти

Тобто якщо ми кажемо гриб, то він завжди залишатиметься грибом і ніколи не буде вимовлятися як грип (на відміну від російської мови – там є оглушення).

Отже, у вимові й на письмі сплутати можна лише парні дзвінкі і глухі, які іноді звучать однаково:

  • призьба і просьба [проз’ба],
  • ходьба і молотьба [молод’ба],
  • нігті [н’іхт’і] і віхті.

Виняток становить звук г, який тільки в словах легко, вогко, нігті, кігті, дьогтю, дігтяр (і похідних) вимовляється як х: [лехко], [вохко] і т. д.

В інших словах звук [г] і перед глухими не втрачає своєї дзвінкості: лягти [лˊагти], могти [могти], бігти, одягти, домігся.

дзвінкі приголосні не оглушуються

У префіксах роз-, без-, через-, від-, над-, під-, між та ін. кінцевий приголосний не змінюється перед глухими: розказати, безперечно, підходити, обписати…

Глухі до дзвінких уподібнюються

Уподібнення глухих до дзвінких зазвичай відбувається тоді, коли приголосні поруч: наступний звук впливає на попередній. Наприклад, у слові вокзал буква к насправді позначає не звук к, а звук ґ: наступний дзвінкий з робить дзвінким попереднього к – і той стає теж дзвінким (пригадай, що дзвінкі й глухі звуки утворюють парибпк – ґ…).

Ми для тебе підготували схему, щоби було легше зрозуміти явище уподібнення глухих до дзвінких:

Уподібнення глухих звуків до дзвінких

Але насправді таких слів, у яких замість глухого чується дзвінкий, небагато:

  • незапозичених приблизно десять:
    • шість повнозначних (боротьба [бородˊба], молотьба [молодˊба], просьба [прозˊба], лічба [л’іджба], повсякденний [повс’яґденний], Великдень [велиґден’]),
    • чотири службові (отже [одже], осьде [оз‘де], аякже [айаґже], якби [йаґби]).
  • кілька запозичених: екзамен [еґзамен], вокзал [воґзал], анекдот [анеґдот], рюкзак [р’уґзак], айсберг [айзберг], футбол [фудбол].
Типові тести ЗНО про уподібнення



05.01.2022

6 коментарів до "Уподібнення дзвінких і глухих приголосних: теорія + типові тести ЗНО"

  1. Зверніть увагу! Неправильно зроблена фонетична транскрипція слова повсякденний, а також немає у всіх словах наголосів та наближення е до и, не показані африкати.

  2. А також подивіться на фонетичну транскрипцію слова зсипати.

  3. Дякуємо! Це спрощена транскрипція: ми кольором підсвічуємо тільки ті мовні одиниці, на яких хочемо зробити акцент. Транскрипція тут не правильна, і ми на це йдемо свідомо, щоб не заплутувати учнів, бо асиміляцію їм буває важко зрозуміти. Такі матеріали в нас зазвичай у закритому доступі, тому щоразу на цьому учням акцентуємо. Але в усякому разі дякуємо)

  4. Дякую за відповідь. Але так можна заплутатися ще більше)

  5. Жуть яка.
    Причому, всі хто ції тести складав розмовляють приблизно так: https://forum.unilang.org/viewtopic.php?t=51315

    “запозиченх” — помилка

  6. Виправили “запозичених”, дякуємо.

Прокоментувати!

Освітня платформа © Дискурс. Усі права застережено.