• Немає товарів у кошику.

Що треба знати з лексикології на ЗНО?

Цим роликом ми починаємо вивчати лексикологію – науку про слова. Це один із найлегших розділів мовознавства, тут небагато теорії.

Тож які питання потрібно розглянути, щоб ви почувалися впевненіше на зовнішньому незалежному оцінюванні, відповідаючи на тести з лексикології?

Дивіться детальніше у відеоролику:

Кожне слово ми можемо розглядати з погляду його

  1. лексичного значення,
  2. зв’язків із іншими словами,
  3. сфер, у яких воно вживається,
  4. та походження.

Насправді це дуже просто. Розгляньмо на прикладі речі, яка у вас точно є: телефона.

Основне лексичне значення цього слова – «апарат для зв’язку». Хоча, звичайно, сучасні ґаджети мають значно більше функцій 😊
Ми можемо називати телефони іншими словами – синонімами: наприклад, смартфон, мобілка.
Слова телефон і смартфон можуть вживатися в усіх сферах, а мобілка – це жаргонізм, тому має обмежене вживання (наприклад, його не варто вживати в офіційному мовленні).
Потрібно також орієнтуватися в тому, які слова запозичені, а які – незапозичені. Наприклад, телефон і смартфон – це запозичення, бо в цих лексемах є звук [ф]: майже всі слова в українській мові, у яких є звук [ф], є запозиченими.

У наступних публікаціях ми розглянемо детальніше питання відповідно до вимог програми зовнішнього незалежного оцінювання:

  • про лексичне значення: однозначні й багатозначні слова, пряме й переносне значення;
  • про синоніми, антоніми, омоніми й пароніми;
  • про загальновживані слова й лексику обмеженого вживання;
  • а от питання про запозичену й незапозичену лексику для нас стане актуальнішим, коли будемо вивчати правопис власне українських слів та слів іншомовного походження.

Під час вивчення української обов’язково потрібно послуговуватися академічним тлумачним словником української мови в одинадцяти томах. Він весь доступний на сайті sum.in.ua: обов’язково відвідайте цей сайт додайте собі його в закладки.

Звичайно ж, тлумачні словники є й на інших вебресурсах (наприклад, на сайті slovnyk.ua чи в мобільних додатках – використовуйте те, що вам зручніше).

Переходьте до інших матеріалів із підготовки до ЗНО на нашому сайті.

Хочете готуватися до ЗНО, виконуючи цікавезні інтерактивні тренажери й тести? Передплатіть доступ до повного курсу з української!
05.01.2022

0 коментарів до "Що треба знати з лексикології на ЗНО?"

Прокоментувати!

Освітня платформа © Дискурс. Усі права застережено.