• Немає товарів у кошику.

Як писати ВЕБ, ІНТЕРНЕТ, ЮТУБ, ФЕЙСБУК за новим правописом?

Ми підготували для вас наступне відео із серії про новації в українському правописі – про те, як тепер правильно писати слова, пов’язані з інтернетом, зокрема й назви сайтів.

Нову редакцію правопису багато за що критикують, і не безпідставно. Однак великим позитивом є те, що український правопис осучаснений. І йдеться не тільки про оновлений ілюстративний матеріал, а й про додані правила стосовно нових реалій.

На початку дев’яностих років, коли була затверджена попередня редакція правопису, в Україні про інтернет іще мало хто знав. Тому й про написання не йшлося. І от – не пройшло й тридцять років, як у правописі з’явилися рекомендації щодо написання й відмінювання назв вебсайтів.

Щодо самого слова вебсайт, то його за новими правилами треба писати разом, як і вебсторінку, веббраузер.

До речі, по-новому може бути й веббравзер (із буквою в замість у), хоча краще вживати просто бравзер (однак не треба забувати про слово з українським коренем: вебперегляда́ч).

Тут частинка веб- прирівняна до авіа- (авіарейс), авто- (автовідповідач), аудіо- / авдіо- (аудіозапис) й інших таких компонентів слів, що їх по-науковому називають префіксоїдами (префіксоїд – це не те, що їсть префікси; це частина слова, схожа на префікс, як і гуманоїд – щось схоже на людину 🙂 ).

А от частину інтернет у складних словах пишемо через дефіс: інтернет-видання, інтернет-магазин, інтернет-послуга. У правописі наголошено, що в таких словах відмінюємо тільки другу частину.

А як же бути із назвами сайтів? Назву ютуб (до речі, не ют’юб чи ютюб) правопис радить писати з малої букви, як і твітер, ґуґл.

Правило звучить так:

  • назви сайтів без родового слова пишемо з малої букви: тві́тер, ґуґл.

А щоб життя нам не видавалося надто простим і солодким, правопис запропонував іще два варіанти:

  • назви сайтів з родовим словом пишемо з великої букви та в лапках: мережа «Фейсбу́к», енциклопе́дія «Вікіпе́дія»;
  • назви сайтів, ужиті як назви юридичних осіб, пишемо з великої букви та без лапок: РНБО ввела санкції проти Яндекса.

І ще одне – щодо форм цих слів. Традиційно в нас найбільші проблеми виникають у вживанні закінчень –а (-я) / –у (-ю) в родовому відмінку іменників чоловічого роду однини. Правописна комісія постаралася і тут – додала ще одне правило:

  • закінчення мають назви сайтів і служб електронної пошти: юту́ба, іме́йла, фейсбу́ка.
Увага! В офіційному виданні правопису, що надруковане у видавництві “Науква думка” наприкінці 2019 року, зроблено ряд змін порівняно із затвердженим Кабміном документом, розміщеним на сайті Міністерства освіти і науки України: слово ҐУҐЛ написано через літеру Г (“гугл”); ТВІТЕР – із подвоєнням (“твіттер”); слова ФЕЙСБУК, ЮТУБ, ІМЕЙЛ подані із закінченням -У в родовому відмінку; у слові ФЕЙСБУК наголос поставлений на обох складах. Джерелом матеріалу в цьому відео стала версія із сайту МОН (https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/05062019-onovl-pravo.pdf , публікації “Наукової думки” під час створення ролика ще не було), просимо глядачів це враховувати.

На жаль, у правописі жодного разу не вжите слово онлайн, тож можемо тільки припускати, що його варто писати з іншими словами – через дефіс (як інтернет): онлайн-видання, онлайн-технології. Правопис так і не поставив крапку в дискусіях щодо вживання дефіса в межах самого слова онлайн (он-лайн чи онлайн). Нам більше до вподоби написання разом. А вам? Напишіть про це в коментарях 🙂

3 коментарів до "Як писати ВЕБ, ІНТЕРНЕТ, ЮТУБ, ФЕЙСБУК за новим правописом?"

  1. Мені теж більше до вподоби, коли слово “онлайн” пишеться разом. (До речі, у Вас помилка: “до впододби” ).

  2. Олександр Пономарів – доктор філологічних наук, професор, радить писати саме ютЮб, а не ютУб, як ви пишете

Прокоментувати!

Освітня платформа © Дискурс. Усі права застережено.